Preskoči na vsebino Zemljevid strani

Novinarska vprašanja – Dnevnik

05. februar 2021
PROJEKT SKUPNOST GERBIČEVA - LJUBLJANA

 

Kdaj bo zaključena gradnja stanovanjske skupnosti za mlade Gerbičeva?

Gradnja Stanovanjske skupnosti za mlade – Gerbičeva je v zaključni fazi in se bo končala predvidoma meseca aprila 2021, kar je odvisno tudi od vpliva epidemije Covid19 na izvedbo del in tehničnega pregleda ter pridobitev uporabnega dovoljenja. Po zaključku gradnje bo potrebno objekt še v celoti opremiti.

 

Na javnem naročilu za opremo soseske je bila izbrana družba Gonzaga-Pro. Do kdaj mora slednja dobaviti naročeno opremo?

Predviden začetek opremljanja objekta je v drugi polovici meseca aprila 2021 oziroma takoj po končani primopredaji del po gradbeni pogodbi med gradbenim izvajalcem in naročnikom.

 

Kdaj po najboljšem scenariju pričakujete vselitev prvih mladih? Bi to lahko bilo še pred začetkom novega študijskega leta?

Predvidevamo, da bi se prvi najemniki lahko vselili v drugi polovici tega leta oz. če bodo vse zadeve v zvezi z izgradnjo, opremljanjem in razpisom potekale po planu že v mesecu septembru ali oktobru 2021.

 

Najemnike boste izbirali z razpisom. Kdaj bi lahko pričakovali objavo razpisa?

Objava razpisa je odvisna od zaključka gradnje in opremljanja objekta. Predvidevamo, da bi razpis lahko objavili poleti oz. v drugi polovici leta 2021.

 

Kakšni bodo pogoji za kandidaturo na razpisu? Kako boste med kandidati izbrali, če jih bo pogoje izpolnjevalo več, kot bo razpoložljivih mest?

Za najem se bodo lahko prijavili mladi od 18. do dopolnjenega 29. leta starosti, ki imajo dovoljenje za stalno bivanje v Republiki Sloveniji. Vsi dodatni pogoji in prednostne kategorije bodo znani ob razpisu. V primeru, da bo več prosilcev iz prednostne kategorije, bomo med njimi opravili naključni izbor.

 

Za koliko časa boste sklepali najemne pogodbe?

Najemne pogodbe bodo sklenjene za določen čas in sicer do dopolnjenega 29. leta starosti posameznega najemnika.

 

Koliko bo znašala najemnina?

Višina najemnine in vsi razpisni pogoji bodo objavljeni skupaj z javnim razpisom.

 

Če prav razumemo, bodo posamezne bivanjske enote namenjene enemu ali dvema skupnima stanovalcema. Kaj bo imela vsaka bivalna enota in katere prostore si bo delilo več bivalnih enot?

V objektu je predvidenih 109 bivalnih enot petih različnih tipov glede na velikost oz. število ležišč. V objektu bo na voljo 43 enot za 1 osebo, 52 enot za 2 osebi, 2 enoti za 3 osebe ter 12 enot namenjenih gibalno oviranim osebam (6 enot za 1 osebo in 6 enot za dve osebi). Vsaka bivalna enota bo imela lastno kuhinjo manjši kuhinjski blok,  kopalnico z wc-jem, tuš kabino, omare, postelje in mizo s stoli. Bivalne enote se bodo nahajale v štirih etažah in bodo namenjene oddajanju mladim med 18. in 29. letom (do dopolnjenega 30. leta) starosti po zaključku šolanja. Skupni prostori bodo umeščeni v pritličju, z izjemo družabnih prostorov v nadstropjih. Prostori v pritličju obsegajo večnamenski prostor in predavalnico, kuhinjo z jedilnico – družabni prostor, co-working, pisarno za upravnika, pralnico in sanitarije.

 

Glede na to, da si bodo stanovalci morali določene prostore deliti, kako boste poskrbeli, da bo v teh skupnih prostorih vedno red, ustrezna čistoča? Boste to prepustili najemnikom ali bodo za to zaposleni ljudje?

Red se bo zagotavljal na podlagi določenega hišnega reda in pravil za uporabo skupnih prostorov.

V objektu bo dnevno prisoten tudi upravnik, ki bo skrbel tako za tehnično urejenost objekta kot tudi za pomoč najemnikom pri uporabi enot kot tudi skupnih prostorov.

Glede na izkušnje s pilotnim projektom – oddaje stanovanj za mlade, kjer imamo glede na prednostne kategorije v najemu mlade zaposlene ljudi in iskalce zaposlitve menimo, da zagotavljanje ustreznega reda in čistoče ne bo tako zahtevno kot v študentskih domovih.

 

Kdo bo upravljal v medgeneracijskim centrom v pritličju in kakšne vsebine/programi so v njem predvideni, če ti načrti že obstajajo?

Medgeneracijski center se bo oddal v najem zunanjemu ponudniku na podlagi razpisa. Medgeneracijski center predstavlja infrastrukturo, namenjeno predvsem mladim ter dejavnostim medgeneracijske solidarnosti. Umeščen je v pritličju ter obsega družabni prostor, pisarno, kuhinjo z jedilnico, shrambo in sanitarije.

Predlogi dejavnosti v dnevnem centru, podani s strani predstavnikov organizacij mladih in organizacij medgeneracijskega sožitja so: informiranje, svetovanje, neformalno izobraževanje, učna pomoč, aktivno državljanstvo, zaposlovanje in podjetništvo, medkulturna dimenzija, šport, kultura in ustvarjalnost, zdravje, trajnost in trajnostni razvoj, druženje, ipd.

 

Glede na to, da gre za pilotni projekt, kakšne nauke želite pridobiti na izkušnjah s tem projektom? Koliko časa bo trajala evalvacija projekta, preden bi se lahko lotili novega tovrstnega projekta oziroma izboljšane različice?

Stanovanjski sklad RS izvaja pilotni projekt Skupnost za mlade Gerbičeva, ki je namenjen predvsem preverjanju poslovnega modela Skupnosti za mlade, ki bo osnova za pripravo stalnih modelov financiranja in sodelovanja ter določitve pogojev bivalnih skupnosti mladih na osnovi ugotovljenih dejanskih potreb. Sklad je v letu 2019 sodeloval z Ministrstvom za okolje in prostor ter Uradom RS za mladino pri pripravi izvedbenega načrta za izvedbo Resolucije o Nacionalnem programu za mladino 2013–2022 (Ur. l. RS, št. 90/2013, v nadaljevanju NPM) pri oblikovanju nabora ukrepov za pripravo izvedbenega načrta NPM za leti 2020 in 2021, vezanih na bivanjske razmere mladih v NPM. Nabor ukrepov zajema ukrepe, ki jih večinoma izvaja SSRS kot izvajalec stanovanjske politike na podlagi ReNSP15-25.

 


Preberite tudi

27. februar 2024

Novinarska vprašanja Dnevnik

DVIG TOČKE
27. februar 2024

Novinarska vprašanja Žurnal

DVIG NAJEMNIN
23. februar 2024

Novinarska vprašanja STA

KOROŠKA