Preskoči na vsebino Zemljevid strani

Novinarska vprašanja Žurnal

14. april 2023
SANACIJE

 

Spoštovani,

pošiljamo vam odgovore na vaša vprašanja :

Eno od stanovanj v omenjenem bloku smo si ogledali in se prepričali, da je bilo prezračevanje na več deli izvedeno zelo neprofesionalno (nepravilno izvedene odprtine skozi zunanji zid, netesnost prezračevalnih elementov, dovodne enote brez zaščite pred mrčesom, ali pa na roko izrezane naknadno dodane mrežice, nepravilna dimenzija odprtine za enega od odvodnih elementov in naknadno ročno izrezovanje tega ter lepljenje, nepravilna povezava odvodnega elementa z vertikalnim prezračevanim jaškom…) Občutili smo lahko tudi pihanje pri vtičnicah in stikalih, pri režah na stiku okrasnih letev parketa in MK stene, skozi razpoke v MK steni, ker na stikih med njimi ni mrežice (ni bandažiranja), zato tudi nastanejo razpoke.

Kako komentirate navedeno? Kdo je izvajal nadzor nad izvedbo in kako je pri takšni izvedbi stavba sploh lahko dobila uporabno dovoljenje?

Objekti v soseski Brdo F2 imajo projektiran higrosenzibilen prezračevalni sistem stanovanj. Za sosesko je bilo pridobljeno uporabno dovoljenje na podlagi tehničnega pregleda. Na osnovi javnega naročila JN 4/2015 je bil za izvajanje storitev gradbenega nadzora nad izgradnjo štirih večstanovanjskih objektov v funkcionalni enoti F2 izbran izvajalec GEA CONSULT d.o.o. Na podlagi uspešno izvedenega tehničnega pregleda in podanih izjav članov komisije je bilo dne 13.12.2017 izdano pravnomočno uporabno dovoljenje. Celotna soseska je bila od izvajalca prevzeta 5.2.2018 na podlagi pregleda s strani pogodbenega nadzora. Do danes je SSRS zaradi nedelovanja prezračevanja v stanovanju od 102 uporabnikov, prejel le pripombe enega uporabnika. Od samega začetka uporabe stanovanja smo se takoj odzvali na pripombe ter k pregledu povabili tudi izvajalca in nadzor. Da smo se prepričali v pravilnost delovanja prezračevanja v stanovanju, smo naročili strokoven pregled in poročilo, ki ugotavlja, da je prezračevalni sistem glede količin in sistema, kot takega načrtovan ustrezno in skladno s predpisi. Zaradi navedb o nedelovanju prezračevalnega sistema najemnice stanovanja, se je izvedenec posebej posvetil pregledu tega stanovanja. Primernost delovanja sistema higrosenzibilnega prezračevanja lahko podkrepimo tudi z dodatnimi meritvami pretokov zraka, ki jih je Sklad izvedel 25.2.2020, ravno z namenom preverjanja ustreznosti delovanja v zadevnem stanovanju. Tudi to poročilo potrjuje, da prezračevalni sistem deluje s predvidenimi in potrebnimi količinami zraka v stanovanju. Vsi ti pregledi in meritve so nam nakazovali, da je s sistemom prezračevanja vse v redu.

Ker je kasneje uporabnica stanovanja na lastno odgovornost z razstavitvijo dovodnih in odvodnih elementov prišla do pomislekov o primernosti izvedbe, smo 24.10.2022 ponovno organizirali pregled prezračevalnega sistema v stanovanju skupaj z izvajalcem in nadzorom. Od s strani uporabnice naštetih nepravilnosti je nadzor ugotovil le potrebo po dodatnem tesnjenju na dovodnih elementih med zunanjo gips ploščo in cevno tuljavo ter med cevno tuljavo in fasadno ploščo, na odvodnih elementih pa med odvodno cevjo in ventilatorjem. Glede pihanja pri vtičnicah in stikalih ter ostalih režah, ki jih navajate, je prišlo (ugotovitve pri ogledu stanovanja) iz razloga, ker je uporabnica stanovanja, kljub našim opozorilom, da tega ne sme, fizično zaprla vse dovodne elemente prezračevalnega sistema in s tem sama povzročila podtlak v stanovanju.

Zakaj je vgrajen prezračevalni sistem drugega proizvajalca, kot je bil predviden v projektu?

Skladno s pogoji javnih naročil naročnik ne sme zahtevati točno določenega materiala ali opreme, tako je znamka, tip oziroma proizvajalec v razpisni dokumentaciji lahko naveden zgolj kot primeroma. Ponudniki torej lahko ponudijo material oziroma opremo, ki je enakovredna s projektom predvideni. Enakovrednost v fazi izvedbe potrdita tako projektant kot tudi nadzor.

Zakaj je, glede na dokumentacijo, ki jo imamo, Sklad potreboval tri leta, da je priznal napako oziroma slabo izvedbo in jo začel odpravljati šele po toliko letih?

Zakaj ste več kot dve leti na Skladu trdili, da je s prezračevanjem vse v redu in da je izveden in deluje skladno s projektom, če je zdaj jasno, da to ni res?

Prezračevanje stanovanj je urejeno kontrolirano, energetsko varčno – mehansko s higrosenzibilnim prezračevanjem. Gre za prisilno prezračevanje, kjer se pretok svežega zraka uravnava glede na relativno vlažnost v prostoru. Zrak prihaja v bivalne prostore skozi posebne prezračevalne elemente za zajem zraka, ki so nameščeni v fasadne stene ob oknih. Porabljeni zrak zapusti bivalni prostor skozi reže pod vrati (spodrezana vrata) in nadaljuje pot do sanitarnih prostorov, kjer ga ventilatorji odvajajo ven.

Pri prezračevalnem sistemu je potrebno paziti, da so dovodne prezračevalne rešetke vedno pretočne in ne smejo biti založene s pohištvom ali kakšnimi drugimi predmeti. Nikakor ni dovoljeno sistem spreminjati ali prisilno onemogočati proces prezračevanja. Za sistem so ob zaključku gradnje izvedene meritve, ki so v skladu s projektnimi zahtevami. Očitane napake so zelo pavšalne in prihajajo od nestrokovne osebe. Dodatna tesnjenja v zadevnem stanovanju se je izvedlo zaradi izključitve najmanjše možnosti prehoda zraka.

Zakaj niste verjeli stanovalcem, da skozi dovodne elemente prezračevanja pozimi v prostor vstopa izjemno hladen zrak v velikih količinah, zaradi česar denimo otroka soba ni bila uporabna?

 Navedbe, da se stanovalcem ni verjelo, niso resnične. Vsakdo, ki pozna tovrsten sistem prezračevanja ve, da skozi vstopni element, ki nima grelca vstopnega zraka ali rekuperatorja, vstopa zunanji zrak z zunanjo temperaturo. Tako je tudi v primeru stanovanja, ki ga navajate.

Zakaj ste stanovalcem poslali navodila o vzdrževanju prezračevalnega sistema, v katerih piše, da morajo vsak mesec čistiti filtre, enkrat na leto pa jih zamenjati, sistem pa filtrov sploh nima?

 Najemniki stanovanj od Sklada dobijo navodila za obratovanje in vzdrževanje sistema, ki ga prejmemo od izvajalca. Pri pregledu objektov ob prevzemu so bili v vseh dovodnih elementih nameščeni osnovni filtri, za katere morajo skrbeti uporabniki sami. Težko komentiramo, zakaj nekateri dovodni elementi v omenjenem stanovanju niso imeli nameščenih filtrov, saj so bili elementi ob našem ogledu že razstavljeni s strani uporabnice.

Ali dobavitelj, ki je navodila napisal, in na Skladu sploh poznate sistem, ki ste ga naročili oziroma vgradili?

 Izvajalec prezračevanja je vgradil sistem prezračevanja, ki ga določa projekt. Glede na to, da se izvajalec z izvedbo ukvarja profesionalno sistem pozna podrobno. Prav tako lahko zagotavljamo, da vgrajen sistem poznamo na Stanovanjskem skladu RS, saj bi v nasprotnem primeru težko strokovno pojasnjevali delovanje. Način delovanja in vzdrževanja vedno pojasnimo tudi uporabnikom, v preostalih stanovanjih težav z uporabo s strani najemnikov nismo imeli.

Prosimo za podatek, kako energijsko varčen naj bi bili bloki na Ježkovi ulici 2. Torej podatek iz projektne dokumentacije o potrebni toploti za ogrevanje v kWh/m2 na leto. Zaradi slabe izvedbe prezračevanje je nekontroliran vstop velikih količin hladnega zraka v stanovanja pozimi zagotovo to energijsko bilanco porušil, posledično se rabi več energije za ogrevanje, stroški pa so višji. Lahko to komentirate?

 Objekt ima energijsko izkaznico, iz katere je razviden energijski razred B1, kar pomeni potrebno toploto za ogrevanje v razredu od 21 do 25 kWh/m2a. Sistem deluje ustrezno in predvideno s projektom, edino motenje bilance pretoka zrak smo zaznali zaradi neprimerne uporabe uporabnikov omenjenega stanovanja, saj so s popolnim zaprtjem dovodnih elementov onemogočili tudi minimalno prezračevanje ter povzročili podtlak v stanovanju, na kar smo jih opozorili in pozvali k pravilni rabi najemnega stanovanja.

Prosimo tudi za komentar direktorja sklada, gospoda Črtomirja Remca:  Ali menite, da je triletno reševanje konkretnega in dokazanega problema v skladovem stanovanju ustrezna praksa Sklada? Ali ni namen, da stanovalci v Skladovih blokih bivajo kakovostno?  

Poslanstvo Stanovanjskega sklada RS je zagotavljanje stanovanj za vse skupne prebivalstva, pri tem pa spoštujemo različnost potreb in zmožnost ljudi. Stanovanja, ki ji Sklad v uporabo preda najemnikom, so pripravljena in urejena za čim boljše bivanje, ob predaji stanovanja pa so najemniki poučeni in pozvani, da zanj ustrezno skrbijo in ga vzdržujejo in na ta način poskrbijo, da se bodo v njem dobro počutili.

Kot je razvidno tudi iz odgovorov na vaša vprašanja, je Sklad pravočasno in korektno pristopil k postopku ugotavljanja stanja v zadevnem najemnem stanovanju. Z izjemo zadevne prijave s strani preostalih najemnikov tovrstnih težav nismo zaznali. Najemniki skladovih stanovanj bivajo kakovostno in imajo na voljo varen in dolgotrajen najem ob zagotovljeni pomoči pri bivanju in vzdrževanju stanovanja.

 

S spoštovanjem, Stanovanjski sklad RS

 


Preberite tudi

27. februar 2024

Novinarska vprašanja Dnevnik

DVIG TOČKE
27. februar 2024

Novinarska vprašanja Žurnal

DVIG NAJEMNIN
23. februar 2024

Novinarska vprašanja STA

KOROŠKA