Preskoči na vsebino Zemljevid strani

Novinarska vprašanja TV Slovenija – Tarča

03. maj 2022
STANOVANJSKI SKLAD PODATKI

 

Spoštovani,

spodaj vam posredujemo odgovore na vaša vprašanja.

Kakšni so rezultati ankete 2020/2021 o dejanskih potrebah po različnih oblikah bivanja? Kakšna je potreba po javnih najemnih stanovanjih? Kje je največja potreba in kakšna je?

Stanovanjski sklad RS je v letu 2020-2021 izvedel Anketo, ki nam je bila tudi v preteklih letih v pomoč pri načrtovanju poslovne politike ter izvajanju aktivnosti in ukrepov na področju razvoja in realizacije investicijskih projektov za stanovanjsko gradnjo.

Iz rezultatov ankete izhaja izkazana potreba po 9.668 javnih najemnih stanovanjih, pri čemer so potrebe največje v mestnih občinah skupaj in sicer 6.974 stanovanjskih enot oz. 72 % izkazanih potreb.

Podrobnejši rezultati ankete SSRS 2020-2021 so razvidni iz spodnjih preglednic, podatki zadnje ankete pa so na voljo tudi na povezavi: https://ssrs.si/wp-content/uploads/2021/09/POROCILO-ANKETA-SSRS-2020-2021-.pdf.

Javna najemna stanovanja (JNS) Bivalne enote (BE) Druga najemna stanovanja (DNS) Oskrbovana stanovanja (OS)
9.668 644 1.896 1.459

 

  MESTNE OBČINE  
  naziv občine štev. potreb JNS
1 CELJE 490
2 KOPER 685
3 KRANJ 230
4 LJUBLJANA 3.324
5 MARIBOR 1.075
6 MURSKA SOBOTA 60
7 NOVA GORICA 127
8 NOVO MESTO 400
9 PTUJ 131
10 SLOVENJ GRADEC 175
11 VELENJE 277
  Skupaj (mestne občine) 6.974

 

Koliko stanovanj ima trenutno sklad – za javni najem, tržni najem itd. (vključno s stanovanji, ki so v lasti vaših hčerinskih družb, kot je npr. Stanovanjsko podjetje Ravne)? Koliko od tega v Ljubljani?

Stanovanjski sklad ima trenutno skupno 7.003 javnih najemnih stanovanj, od tega 1.186 v Ljubljani.

 

Koliko stanovanj je bilo v lasti Sklada leta 2002, torej pred 20-imi leti?

 Leta 2002 je imel Sklad v lasti 1.970 stanovanj.

Koliko novih stanovanj SSRS je trenutno v gradnji?

 Stanovanjski sklad RS zagotavlja javna najemna stanovanja kor investitor (lastne gradnje), v sklopu Programov sofinanciranja in kot kupec stanovanj preko Javnega poziva.

Podatki o stanovanjih, ki so trenutno v gradnji:

Investicije SSRS (lastna gradnja):

–              Pod Pekrsko gorco, Maribor – 400 stanovanj: faza 1: 212 stanovanj (182 javnih najemnih stanovanj in 30 oskrbovanih stanovanj) in  faza 2: 188 stanovanj (158 javnih najemnih stanovanj in 30 oskrbovanih       stanovanj.

–              Dolgi most, Ljubljana –  40 stanovanj

–              Nova Dolinska, Koper – 91 stanovanj

 

V pripravi pred gradnjo je 587 javnih najemnih stanovanj na lokacijah Novo mesto, Jesenice, Kranj, Lukovica, Lendava, Ljubljana in Nova Gorica z rokom dokončanja do leta 2025.

V pripravi na daljši rok po letu 2025 pa so projekti za pridobitev 1171 stanovanjskih enot.

Razvoj investicij v naslednjih letih je odvisen od zagotovitve sistemskega vira financiranja in izvedbe potrebnih ukrepov na strani države.

Sofinanciranje gradnje v sodelovanju z občinami:

V gradnji in realizaciji je 340 javnih najemnih stanovanj v Ljubljani, Celju, Kopru, Slovenskih Konjicah in Zrečah ter 60 najemnih oskrbovanih stanovanj v Šmarju pri Jelšah, Rogaški Slatini in Trbovljah.

Javni poziv na nakup:

V gradnji je 35 stanovanjskih enot v Ravnah na Koroškem.

V katerih vseh sodnih postopkih je Sklad zaradi očitanih nepravilnosti delovanja sklada v preteklosti (npr. Mesarska)? Kolikšne kazni zaradi teh postopkov grozijo Skladu? Koliko je teh postopkov bilo v zadnjih letih (že zaključenih), za kaj je šlo in kakšne so bile sodne odločitve? 

Trenutno SSRS nastopa kot tožena stranka v 2 sodnih postopkih, v katerih etažni lastniki uveljavljajo odpravo napak na skupnih delih oz. znižanje kupnine. Oba postopka se nanašata na Mesarsko cesto v Ljubljani (soseska Poljansko nabrežje) in sta povezana z odpravo napak. Izpostavljamo, da gre za napake, za katere bi moral jamčevati izvajalec gradnje, a zaradi tega, ker je to podjetje šlo v stečaj, je SSRS, ki je bil le vmesni kupec, tisti, ki nosi breme odprave teh napak. Pri tem ne gre za nobene nepravilnosti delovanja SSRS. Če bo tožbenim zahtevkom ugodeno, bodo SSRS nastali stroški povezani z odpravo napak.

Pravnomočno je zaključenih 10 sodnih postopkov, kjer so etažni lastniki prav tako uveljavljali odpravo napak na skupnih delih. V 2 primerih je bil tožbeni zahtevek v celoti zavrnjen. V 2 primerih se je sodni postopek zaključil s sklenitvijo sodne poravnave, v ostalih primerih pa je bilo zahtevkom vsaj deloma ugodeno in je bila SSRS naložena obveznost odprave napak na skupnih delih, saj so izvajalska podjetja, ki bi morala jamčiti za te napake, vsa šla v stečaj in je zato celotno breme odprave napak padlo na SSRS kot prodajalca stanovanj.

Odprava nekaterih napak po teh sodbah še poteka oz. še bo izvedena. SSRS ima v Poslovnem in finančnem načrtu za leti 2021 in 2022 za ta namen predvidenih 6.933.193,39 €.

Prosim če mi razložite na kak način se financira sklad, delovanje sklada oz. kako financira novo gradnjo in vzdrževanje stanovanj v fondih? Kakšni so torej viri in kolikšen je delež države oz. proračuna? Kako je npr. sklad financiral gradnjo soseske Novo Brdo – je šlo samo za posojilo Razvojne banke sveta Evrope? 

Sklad sredstva zagotavlja iz prihodkov, ustvarjenih z izvajanjem dejavnosti, za katere je bil ustanovljen, in z razpolaganjem z namenskim premoženjem Sklada (prihodki od najemnin, prihodki od obresti in vračil glavnic iz danih posojil ter prodaje poslovno nepotrebnih nepremičnin. Finančni viri za realizacijo ciljev so zagotovljeni iz kratkoročnih finančnih naložb, realiziranih prihodkov iz poslovanja in zadolževanja. Sistemskega vira proračuna ni, sredstva za plače in delovanje, Sklad v celoti zagotavlja v okviru poslovanja. Izgradnja soseske Novo Brdo je financirana iz lastnih sredstev Sklada in kredita Razvojne banke sveta Evrope-CEB.

S spoštovanjem, Stanovanjski sklad RS


Preberite tudi

27. februar 2024

Novinarska vprašanja Dnevnik

DVIG TOČKE
27. februar 2024

Novinarska vprašanja Žurnal

DVIG NAJEMNIN
23. februar 2024

Novinarska vprašanja STA

KOROŠKA