Glede na veliko povpraševanje po najemu stanovanj Stanovanjskega sklada RS ( v nadaljevanju: Sklada), vam podajamo informacije o prednostih ugodnega dolgoročnega najema s stroškovno najemnino*.
Sklad želi spremeniti miselnost glede najema stanovanj in s tem spodbujati k večji fleksibilnosti ter z njo povezano mobilnostjo, ki omogoča večji nabor možnosti rešitve stanovanjskega vprašanja posameznika, mladih in družine v določenem življenjskem obdobju.
Vizija Sklada je postati učinkovita nacionalna finančno-nepremičninska institucija z vzpostavljenim sistemom produktov za zagotavljanje raznovrstne stanovanjske oskrbe. V vlogi glavnega izvajalca in nosilca stanovanjske politike države želimo poskrbeti za uravnoteženje ponudbe stanovanj na trgu, zagotavljanju lažje dostopnosti do stanovanj, prenavljanju stanovanj v smislu modernih bivanjskih in okoljskih trendov ter spodbujanju prebivalcev k večji stanovanjski mobilnosti.
Le-to omogočamo z:
– dolgoročnim najemom s stroškovno najemnino
– vsa razmerja so vnaprej opredeljena in zagotavljajo varnost in predvidljivost
– lajšanjem načrtovanja stroškov bivanja in neomejeno svobodo preseljevanja
– spoštovanjem najemnikov, katerim so omogočene zakonske pravice in izpolnjevanje njihovih dolžnosti
– različnim trajanjem najema in nemoteno uporabo stanovanja
– urejenim sistemom upravljanja s stanovanji
Sklad si bo tako kot do sedaj prizadeval doseči čim nižjo stroškovno najemnino, pri čemer bo končna cena m2 za najem stanovanja in pripadajočih delov lahko določena šele, ko bodo znani vsi investicijski in izvedbeni stroški projekta in sicer pred objavo razpisa za oddajo.
Usmeritev nove stanovanjske politike narekuje Resolucija o Nacionalnem stanovanjskem programu 2015-2025, ki je eden ključnih dokumentov za reševanje stanovanjske problematike v prihodnje in oblikuje aktivno stanovanjsko politiko.
Za potrebe uspešne realizacije pa je nujno potrebna pravočasna in ustrezna sprememba stanovanjske in druge relevantne zakonodaje. Iz naših izkušenj izhaja, da je cenovno ugodnih in primernih stanovanj, tako za nakup kot najem, premalo, zaradi česar je Sklad okrepil sodelovanje z ministrstvom, pristojnim za stanovanjske zadeve in drugimi deležniki na področju priprave sprememb stanovanjske zakonodaje in razvoju novih instrumentov in ukrepov.
S svojim delovanjem si Sklad prizadeva pomembneje vplivati na slovenski nepremičninski trg in vlaga vse svoje napore za realizacijo dejavnosti, predvidenih po zakonih in zagotavljanje vseh pravic državljanom, s čimer bi jim bilo olajšano reševanje njihovih stanovanjskih vprašanj.
O smiselnosti najema stanovanja in vzpostavitvi sistema najemniških stanovanj si lahko preberete tudi v članku na spletni strani Outsider.si (objavljen: 6.2.2018; avtorja: Srđan Nađ in Urška Podlogar Kos):
http://outsider.si/nakup-ali-najem-stanovanja-v-ljubljani
* stroškovna najemnina (za razliko od sofinanciranih neprofitnih najemnin) pokrivajo stroške nabave, upravljanja in vzdrževanja in so nižje od tržnih najemnin na prostem trgu