Spoštovani,
podajamo vam odgovore na vaša vprašanja:
Ali imate kakšne posebne razpise za najem stanovanj z neprofitno najemnino, namenjene izključno mladim? Če ja, kakšno je povpraševanje na teh razpisih? Kako pogosto so objavljeni ti razpisi?
V zvezi z vašim vprašanjem vam pojasnjujemo, da Stanovanjski sklad razpisuje možnost ugodnega bivanja za mlade v okviru dveh razpisov in sicer:
- Javnega razpisa za oddajo postelj in parkirnih mest– Skupnost za mlade Gerbičeva v Ljubljani in
- Javnega razpisa za oddajo stanovanj – najem za mlade.
Gre za dva pilotna projekta, ki sta nastala na podlagi ReNSP15-25, katere glavni izvajalec je Stanovanjski sklad RS. Predmet najema je v obeh primerih postelja. Do najema postelje so upravičeni mladostniki in mlade odrasle osebe, ki so državljani Republike Slovenije ali državljani držav članic Evropske unije z dovoljenjem za stalno bivanje v Republiki Sloveniji, stari od dopolnjenega 18. do vključno 29. leta, ki ustrezno izkažejo, da prvič rešujejo stanovanjsko vprašanje oziroma nimajo zadovoljivo rešenega tega vprašanja ter so popolno poslovno sposobne fizične osebe.
- V objektu Skupnost za mlade Gerbičeva v Ljubljani je 109 opremljenih bivalnih enot, v katerih je 171 postelj v eno, dvo ali tro posteljnih bivalnih enotah. Najemniki imajo na voljo tudi skupno kuhinjo in jedilnico ter skupne prostore za druženje.
Skladno z določbami 1. odstavka 1.2 točke Javnega razpisa je najemnina za posteljo v bivalni enoti določena s strani najemodajalca s posebnim sklepom o stanovanjski najemnini za vsak tip bivalne enote oziroma posteljo glede na število oseb, ki lahko bivajo v njej. Najemnine vključujejo tudi del za pokrivanje obratovalnih stroškov.
Stanovanjski sklad RS objavi razpis večkrat letno v primeru prostih kapacitet in po zapolnitvi postelj s prosilci iz čakalne vrste. Povpraševanje za najem postelje je veliko, saj gre za objekt sredi centra Ljubljane.
Dne 8.11.2024 je Stanovanjski sklad RS objavil nov termin zbiranja prijav za najem postelj, in sicer je prijavo možno oddati od 8. 11. 2024 do vključno 22. 11. 2024. Izbor najemnikov je predviden dne 19. 12. 2024.
- Pilotni projekt Najem za mlade ponuja dve opremljeni stanovanji in sicer po eno v Ljubljani in Borovnici. V stanovanjih je prostora za 7 najemnikov.
Najemnina za bivanje v stanovanju po Javnem razpisu za oddajo stanovanj – najem za mlade je določena s strani Sklada s posebnim sklepom o stanovanjski najemnini za vsako stanovanje glede na število oseb, ki lahko bivajo v njem. Višino regulirane najemnine Sklad izračunava smiselno po določbah SZ-1 in do višine neprofitne najemnine določene z Uredbo o metodologiji za oblikovanje najemnin v neprofitnih stanovanjih ter merilih in postopku za uveljavljanje subvencioniranih najemnin (Uradni list RS, št. 131/03, 142/04, 99/08, 62/10 – ZUPJS, 79/15 in 91/15; oziroma v primeru spremembe zakonodaje s predpisom, ki jo bo nadomestil) ter razdeli na število oseb, ki lahko bivajo v posameznem stanovanju – število postelj. Vsak posameznik plačuje pripadajočo najemnino za bivanje. Najemnina se lahko spremeni s sklepom najemodajalca, pri čemer se smiselno upoštevajo predpisi o načinih valorizacije denarnih obveznosti. V znesku najemnine najemnik plačuje tudi uporabnino za opremo (glede na opremljenost posameznega stanovanja) in stroške (individualni in skupni obratovalni stroški).
Stanovanjski sklad RS objavi razpis večkrat letno v primeru prostih kapacitet. Zadnji izbor za najem je bil 7.11.2024, kjer je bila oddana postelja v Borovnici.
Cilj projektov je povečati prvo osamosvojitev mladih na poti v njihovo samostojnost.
– Kakšna je cena najema za stanovanja v lasti sklada? (Verjetno se obračunava na kvadratni meter? Se na primer razlikuje med kraji, tudi glede na to, ali je stanovanje novo ali starejše?) Ali je neprofitni najem za mlade kaj cenejši kot za ostale najemnike?
Povprečne mesečne najemnine za najemna stanovanja Stanovanjskega sklada RS so na m2 4,43 eur za neprofitni najem in 7,43 za tržni najem. Na višino posamezne najemnine vplivajo način pridobitve in vrednost stanovanja, lokacija in značilnosti stanovanj, obračunavanje najemnine pri projektih za mlade pa je podrobneje obrazloženo pod tč.1
– Ali gradi sklad tudi kakšne bloke, namenjene izključno mladim (podobno kot na primer gradite varovana stanovanja, namenjena izključno starejšim ljudem)? Če ja, koliko je takšnih stanovanj?
Odgovor pod tč.1
– Koliko stanovanj za oddajo v neprofitni najem ima vse skupaj v lasti stanovanjski sklad? Koliko je trenutno zasedenih ali pa je še kaj prostih mest?
Stanovanjski sklad RS ima 3.063 neprofitnih najemnih stanovanj po celotni Sloveniji, ki se oddajajo na podlagi objave javnih razpisov občini oziroma javnih stanovanjskih skladov občin, v kateri se nahaja razpoložljivo stanovanje. Ker je za dodeljevanje neprofitnih najemnih stanovanj pristojna občina, kjer ima posameznik prijavljeno stalno bivališče, se mora prosilec za dodelitev neprofitnega najemnega stanovanja obrniti na občino stalnega bivališča oziroma na javni stanovanjski sklad občine v občini stalnega bivališča. Poleg neprofitnih stanovanj ima Stanovanjski sklad RS še 2.246 stanovanjskih enot po celotni Sloveniji, ki jih oddaja preko Javnega razpisa za oddajo stanovanj v najem. Število posameznih prostih stanovanj variira glede na ponudbo prostih enot v posameznem letu, kar je odvisno od dokončanja in prevzema novih objektov, ureditve praznih stanovanj ter odpovedi obstoječih najemnih razmerjih.
– Ali v prihodnjem obdobju nekaj let sklad načrtuje gradnjo novih javnih stanovanj – koliko in v katerih krajih?
V izvedbi, razvoju in pripravi pred gradnjo je 17 projektov na lokacijah po celi Sloveniji (Jesenice, Kranj, Lukovica, Nova Gorica, Lendava, Ljubljana, Maribor, Novo mesto, Škotin, Tržič in Mirna) za pridobitev okvirno 1800 stanovanjskih enot. Razvoj lastnih investicij Stanovanjskega sklada RS je odvisen od sodelovanja lokalnih skupnosti, vezano na prostorske akte in komunalno ter prometno urejanje območij, državnih organov vezano za pridobivanje mnenj nosilcev urejanja prostora (npr. problematika poplavne varnosti in pridobivanje vodnih soglasij, prometna ureditev in priključevanje na državne ceste …) ter predvsem zagotovitve ustreznih virov financiranja in kadrovske okrepitve Sklada.
S spoštovanjem, Stanovanjski sklad RS