Spoštovani.
Zahvaljujemo se vam za izkazan interes za področje delovanja Stanovanjskega sklada RS (v nadaljevanju: Sklad). Sklad izvaja aktivnosti, za katere je pristojen predvsem v okviru Stanovanjskega zakona, Resolucije o nacionalnem stanovanjskem programu 2015-2025 in Aktu o ustanovitvi Stanovanjskega sklada Republike Slovenije kot javnega sklada. V nadaljevanju podajamo zato odgovore na vprašanja le v delu, ki sodi v pristojnost Sklada. Za druga področja predlagamo, da se obrnete na pristojne organe. V nadaljevanju vam posredujemo naše odgovore.
- Kako država pomagam mladim priti do stanovanja
Resolucija o nacionalnem stanovanjskem programu 2015–2025 (ReNSP15–25) oblikuje aktivno stanovanjsko politiko, s katero država prispeva k ureditvi razmer na stanovanjskem področju ter dolgoročnemu zagotavljanju kakovostnega bivanja za vse prebivalce. Na podlagi Resolucije o nacionalnem stanovanjskem programu 2015-2025, je tako Stanovanjski sklad RS v letu 2017 začel s pilotnim projektom, ki vključuje mlade med 18. in dopolnjenim 29. letom in je v ta namen poskusno namenil 11 svojih praznih stanovanjskih enot na različnih lokacijah. Pri projektu so sodelovali Stanovanjski sklad RS, Ministrstvo za okolje in prostor, Študentska organizacija Slovenije in Mladinski svet Slovenije. Projektu se je pridružila tudi Občina Idrija, ki je za mlade takrat namenila dve stanovanji. Z razpisom nadaljujemo še danes, vendar z manjšim številom stanovanj. Z razpisom Sklad razpisuje možnost ugodnega bivanja za mlade na različnih lokacijah po Sloveniji v stanovanjih Sklada in drugih sodelujočih najemodajalcev. Ciljna skupina tega razpisa so mladostniki in mlade odrasle osebe obeh spolov, stare od dopolnjenega 18. do vključno 29. leta starosti (ki se izteče zadnji dan pred dopolnjenim 30. letom starosti), ki prvič rešujejo stanovanjsko vprašanje oziroma tega vprašanja nimajo zadovoljivo rešenega in so popolno poslovno sposobne fizične osebe ter so pripravljeni bivati v skupinah. Prednostna – prva kategorija so zaposleni, ki v prijavi listinsko izkažejo uveljavljanje te prednosti in iskalci zaposlitve, ki ob prijavi listinsko izkažejo uveljavljanje te prednosti (in predložijo dokazilo o prijavi v evidenco iskalcev zaposlitve na Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje), razen tistih iskalcev zaposlitve, ki imajo status dijaka, vajenca ali študenta ter se zato z vsemi drugimi prijavitelji vključijo v drugo kategorijo – ostali. Trenutno so ostala v okviru projekta 3 stanovanja. Dve stanovanji sta v lasti Sklada, z enim najemnim stanovanjem v projektu pa še sodeluje Občina Idrija.
Stanovanjski sklad RS je v letu 2021, v okviru novega pilotnega projekta Skupnost za mlade, na lokaciji Gerbičeva ulica v Ljubljani zaključil z gradnjo objekta z bivalnimi enotami, ki so namenjene bivalni osamosvojitvi mladih od 18. do dopolnjenega 29. leta. Objekt obsega 109 opremljenih bivalnih enot (171 postelj) za mlade (od tega 43 enot za eno osebo, 52 enot za dve osebi, 2 enoti za tri osebe ter 12 enot prilagojenih gibalno oviranim osebam), skupne prostore za druženje in dnevni center. Bivalne enote so zgrajene v štirih etažah in so namenjene oddajanju mladim med 18. in 29. letom starosti. Oddaja postelj oziroma bivalnih enot v najem na lokaciji Gerbičeva ulica 55 v Ljubljani tako poteka od junija 2021 dalje.
Poleg navedenega Stanovanjski sklad RS, na podlagi Javnega razpisa za oddajo stanovanj v najem, ki je objavljen na spletni strani http://www.najem.stanovanjskisklad-rs.si/, oddaja stanovanja v javni najem. Navajamo nekaj osnovnih kriterijev Javnega razpisa za oddajo stanovanj v javni najem, pri čemer opozarjamo, da veljajo vsakokratna določila, ki jih vsebujejo objavljeni javni razpisi in da gre za splošno povzemanje trenutnih določb:
– Najemniki oziroma najemnice stanovanj so lahko popolno poslovno sposobne fizične osebe, ki imajo v času vložitve prijave državljanstvo Republike Slovenije ali dovoljenje za stalno prebivanje v Republiki Sloveniji. Prednost pri najemu imajo prosilci, ki ustrezno dokažejo, da prvič rešujejo stanovanjsko vprašanje oziroma tega vprašanja nimajo zadovoljivo rešenega, znotraj te kategorije pa mlade družine, družine in mladi do 35 let. Podrobneje so prednostne kategorije opredeljene v Javnem razpisu za oddajo stanovanj.
– Prosilci, ki so zainteresirani za najem morajo oddati prijavo in ob prijavi oziroma najkasneje do zadnjega dne vsakokratnega termina za oddajo prijav kot dokazilo za resnost ponudbe, vplačati znesek v višini 500,00 EUR na transakcijski račun Sklada. Vplačani znesek se izbranemu prosilcu všteje kot del varščine, neizbranim prosilcem pa se vplačani znesek vrne najkasneje v petih delovnih dneh po vsakokratnem izboru. Razliko do polne varščine za najeto stanovanje, ki znaša 6 mesečnih najemnin, najemnik plača najkasneje štiri dni pred prevzemom stanovanja.
– Najem stanovanja se lahko izvede za določen čas, ki ne more biti krajši od 1 leta ali za nedoločen čas z odpovedno dobo dveh mesecev.
Ponudbo prostih stroškovnih najemnih stanovanj lahko zainteresirani spremljajo na naši spletni strani https://ssrs.si/ pod rubriko »Oddaja«. O morebitnih novih terminih zbiranja prijav ter izbora najemnikov, kot tudi seznam neoddanih, torej še vedno razpoložljivih stanovanj, bomo vse zainteresirane obvestili na naši spletni strani.
- kaj bi lahko naredila bolje, kaj najbolj pogrešate,
- česa ni v tej pomoči pa bi moralo biti
- kako bo v prihodnje, vaša predvidevanja
- koliko mladim tako lahko pomaga država na leto, je to kaplja v morje?
Želeli bi poudariti, da Stanovanjski sklad RS ni zakonodajalec in pripravljavec zakonodaje, temveč samo izvajalec stanovanjske politike.
Reševanje stanovanjskega vprašanja mladih in mladih družin predstavlja eno ključnih področij socialne politike za mlade. Ukrepi, primerni za mlade, posegajo zlasti na področje prvega reševanja stanovanjskega vprašanja, zato se pozornost prednostno usmerja na povečanje dostopnosti do javnih najemnih stanovanj. Stanovanjski sklad RS tako zagotavlja javni najemni stanovanjski fond za ciljne uporabnike (mladi, mlade družine, družine, starejše, idr.) na več načinov: v sodelovanju z občinami in drugimi prosilci ali ponudniki iz Programa sofinanciranja zagotavljanja javnih najemnih stanovanjskih enot ter Programa sofinanciranja zagotavljanja stanovanjskih enot za starejše osebe, z nakupi stanovanj in zemljišč za gradnjo stanovanj po javnem pozivu in neposredno od znanih kupcev ter na javnih dražbah, uveljavljanjem predkupne pravice, kot investitor v lastno gradnjo najemnih stanovanj in z izvajanjem javnega najema stanovanj.
S problemom prvega reševanja stanovanjskega vprašanja z najemom nepremičnin v Sloveniji se tako srečuje veliko mladih, (mladih) družin, kot ostalih, ki se dnevno obračajo na Stanovanjski sklad RS. Zato Stanovanjski sklad RS, kot svoje prioritetne ciljne skupine, ki jim namenja največ pozornosti, postavlja omenjene skupine prebivalstva, saj se zaveda, da je mladim pridobitev lastnega doma najtežje dosegljiva potreba.
Stanovanjski sklad RS si skozi opravljanje svoje dejavnosti, kot eden od akterjev na nepremičninskem področju, ves čas intenzivno prizadeva, da bi njegovi projekti zaobsegli kar največje število tistih, ki se s problemom, kako priti do stanovanja še vedno srečujejo in k čemur bomo strmeli tudi v prihodnje.
- koliko stanovanj je pri vas na voljo in pod kakšnimi pogoji
Stanovanjski sklad RS ima v lasti 5.291 najemnih stanovanj ter 19 stanovanj v brezplačni uporabi, kar skupaj predstavlja 5.310 najemnih stanovanj po celotnem območju Republike Slovenije. Pogoji za najem stanovanja preko Sklada so opisani že v prvem odgovoru. Sklad ima v gradnji in pred gradnjo (v različnih fazah) štiri projekte za pridobitev cca. 312 stanovanjskih enot na lokacijah Novo mesto (103+41), Jesenice (46), Lendava (40) in Lukovica (82), z zaključkom predvidoma v letih 2025 in 2026. Za tri ključne investicije stanovanjske gradnje (cca 1100 stanovanjskih enot na lokacijah v Ljubljani, Kranju in Mariboru) je Sklad v postopku pridobivanja integralnih gradbenih dovoljenj s predvidenimi začetki gradnje v letu 2026. Prav tako so v pripravi in razvoju projekti za pridobitev dodatnih okvirno 670 stanovanjskih enot na različnih lokacijah in v različnih fazah razvoja.
- vaš komentar o hrvaškem ukrepu, da bo država mladim vrnila 50 odstotkov DDV pri nakupu stanovanja
Ukrep, ki ga uvaja Hrvaška, je podoben, kot je pri nas je že dolgo časa, samo, da velja bistveno znižana stopnja davka (9,5%) za vse kupce novih stanovanj.
S spoštovanjem, Stanovanjski sklad RS