Preskoči na vsebino Zemljevid strani

Novinarska vprašanja Žurnal

14. marec 2023
OSKBOVANA STANOVANJA

 

Spoštovani,

podajamo vam odgovore na vaša vprašanja:

Koliko je na Novem Brdu oskrbovanih stanovanj, ali so vsa oddana v najem in kolikšna ne najemnina na kvadratni meter, kako je izračunana? Ali je najemnina neprofitna? Ali je najemnina za oskrbovano stanovanje višja ali enaka najemnini primerljivega klasičnega stanovanja na Brdu?

Stanovanjski sklad RS ima na lokaciji Novo Brdo Ljubljana, Pot rdečega križa 26, na voljo 25 oskrbovanih stanovanj, ki so na današnji dan vsa vseljena in prevzeta s strani najemnikov. Najemnina, ki jo skladno z najemno pogodbo poravnavajo najemniki, ni neprofitna, temveč gre za stroškovno najemnino, katera je primerljiva s klasičnim najemom stanovanj v soseski Novo Brdo.

Kakšne pogoj mora izpolnjevati prosilec, da je upravičen do najema oskrbovanega stanovanja? Ali drži, da ne sme imeti lastniškega stanovanja oziroma, če ga ima, da ga mora oddati JNS?

Oskrbovana stanovanja, ki jih oddaja Stanovanjski sklad RS, so namenjena prosilcem starejšim od 65 let. Prav tako pa lahko poleg prosilca v stanovanju bivajo kot uporabniki tudi zakonski/zunajzakonski partner najemnika ali druge osebe, starejše od 65 let. Pomembno je, da zdravstveno stanje prosilca in ostalih uporabnikov omogoča samostojnost bivanja ob organizirani pomoči, tako da oseba ne potrebuje popolnega institucionalnega varstva v zavodu oziroma domu starejših občanov. Poleg tega prosilec in zakonski/zunajzakonski partner prosilca oziroma druga oseba – uporabnik, starejša od 65 let ne sme/jo biti lastnik/i nepremičnega premoženja, ki je primerno za bivanje in presega 40 % vrednosti primernega stanovanja, razen v primeru, da se v prijavi uveljavlja prednost z oddajo lastnega nepremičnega premoženja v najem v okviru Javne najemne službe. S pogoji za najem se lahko podrobneje seznanite tudi na spletni strani http://www.oskrbovana.ssrs.si/.

Glede na vaše podatke v enem od odgovorov novinarjem, ste prek JNS v Ljubljani dobili eno stanovanje, najemnina, ki jo dobi lastnik je 230 evrov. Za primerljivo veliko oskrbovano stanovanje na Novem Brdu je najemnina nekaj manj kot 700 evrov. Od kod takšna razlika v najemnini? Ali gre v obeh primerih za neprofitno najemnino in v čem se razlikujejo določila za izračun obeh najemnin?

Iz vprašanja je razvidno, da gre pri konkretni zadevi za konkretnega najemnika, ki je oddal svoje stanovanje v najem Javni najemni službi. Potrebno je poudariti, da omenjeno stanovanje nikakor ni primerljivo s stanovanjem, ki ga oddaja Sklad na Novem Brdu, tudi ne glede velikosti stanovanja in pripadajočih delov stanovanja. V primeru oskrbovanih stanovanj na Novem Brdu gre za sodobna in povsem nova stanovanja, ki so prilagojena bivanju starejših oseb. Z bivanjem v oskrbovanem stanovanju starejši ohranjajo svojo individualnost, intimnost in način življenja, ki so ga bili doslej vajeni v svojem domačem okolju. V objektu, kjer se nahajajo oskrbovana stanovanja, se nahaja tudi dvigalo, vsako stanovanje ima dodeljeno tudi določeno parkirno mesto v garaži objekta. Naj poudarimo, da so oskrbovana stanovanja arhitekturno prilagojena za starejše ljudi z lastnim gospodinjstvom. Glavna specifika oskrbovanih stanovanj je njihova prilagojenost nemoteni uporabi funkcionalno oviranim osebam. Iz te specifike izhaja večina želenih lastnosti oskrbovanih stanovanj. Posamezni prostori v stanovanjih so dimenzionirani na možnost gibanja z invalidskim vozičkom, kar pomeni, da so prostori nekoliko večji od enakih prostorov v običajnih stanovanjih. Razlika v višini najemnine med stanovanji poleg navedenih dejstev izhaja iz zakonskih določil. Za stanovanje oddano preko JNS namreč lastniki prejmejo najemnino, kjer se upošteva zakonsko dopustni faktor v višini 1,3 neprofitne najemnine. Prav zaradi zakonskih določb, Stanovanjskemu skladu RS ni dopustno, da ponudi in sklene pogodbo za višjo najemnino. Za nova stanovanja v soseski Novo Brdo pa so predvidene stroškovne najemnine, zato prihaja do razlik katere navajate.

Kako so opremljena oskrbovana stanovanja na Brdu in ali so stanovalcem v teh stanovanjih namenjeni še kakšni drugi skupni prostori?

Oskrbovana stanovanja na Novem Brdu niso opremljena, za opremo poskrbijo najemniki sami, enako kot za vsa ostala stanovanja na Novem Brdu. Najemnikom je namenjen tudi skupni prostor za druženje, ki je trenutno še v fazi priprave opremljanja glede na dejansko potrebo uporabnikov, katerega strošek bo kril Stanovanjski sklad RS.

Ali Sklad v oskrbovanih stanovanjih zagotavlja tudi povezljivost s storitvami oskrbe stanujočih, ali je to prepuščeno vsakemu posamezniku? Če ne, ali jim svetujete, kako in s kom naj se povežejo? Ali so alarmi za pomoč aktivirani in koliko teh »gumbov« za klic na pomoč je v posameznem stanovanju?

Za oskrbovana stanovanja Novo Brdo je Stanovanjski sklad RS z družbo Telekom Slovenije, d.d. podpisal dogovor o sodelovanju pri zagotavljanju E-oskrbe. Gre za možnost sklenitve individualne pogodbe s strani najemnika za namestitev opreme za izvajanje E-oskrbe. Stroške izvajanja plačuje najemnik. E-oskrba omogoča aktivno, bolj neodvisno ter varno bivanje na domu vsem, ki potrebujejo podporo pri samo​sto​njemu življenj​u v domačem okolju. ​ E-oskrba je inovativna in modularna rešitev, ki se enostavno in brez velikih vlaganj prilagaja potrebam uporabnika. Učinkovito podpira bivanje starejših, invalidov, bolnikov s kroničnimi boleznimi, bolnikov po težjih operativnih posegih in drugih pri samostojnejšem bivanju na njihovem domu. 24 ur na dan omogoča enostaven in hiter klic ​na pomoč v primeru padca ali nenadne slabosti ter organizacijo pomoči. V stanovanju uporabnika se namesti posebna oprema, ki omogoča hitro in enostavno proženje klica na pomoč s pritiskom na gumb na obesku ali na varovanem telefonu. Sodobna oprema lahko v nekaterih primerih tudi zazna potrebo po po​moči v primeru, ko uporabnik ne more pritisniti na gumb zaradi slabosti ali poškodbe. Pomoč organizira ​osebje v asistenčnem centru in o tem obvesti svojce. Vsak posameznik lahko glede na lastne potrebe in želje poišče ustrezno vrsto oskrbe pri različnih ponudnikih storitev.

Nekatera oskrbovana stanovanja na Brdu so v najvišjem nadstropju in imajo tudi terase. Te pa nimajo nadkritja, zato naj bi bile večji del leta neuporabe, saj so izpostavljene neposrednim vremenskim vplivom, tudi snegu in ledu, poleti pa močnemu soncu. Verjetno se strinjate, da ostareli stanovalci težko čistijo sneg in led s teras, postavljajo, zapirajo in odpirajo senčnike poleti, pospravljajo balkonske garniture, da bi jih zaščitili pred padavinami. Stanovalci naj bi našli arhitekturno rešitev, ki naj bi jo potrdili tudi projektanti. Zakaj izvedba teh nadkritij ni možna, ali boste poiskali kakšno drugo funkcionalno rešitev, ki bo stanovalcem oskrbovanih stanovanj, omogočala nemoteno uporabo teras?

Objekt  je zgrajen skladno s projektno dokumentacijo in ima pridobljeno gradbeno in uporabno dovoljenje s klasifikacijo CC SI 11301 stanovanjske stavbe z oskrbovanimi stanovanji.  OPPN predlaganih posegov in izvedb ne dovoljuje. S strani strokovnih služb Sklada je bila na podlagi  opravljene proučitve prejetega predloga sprejeta določitev, da med drugim tudi iz razlogov zahtevne izvedbe, posegov v fasadni ovoj in hidroizolacijo strehe, nevarnosti vetra, problemov čiščenja, veljavnosti garancij izvajalcev, visokega dodatnega stroška, ureditve dokumentacije s predlagano izvedbo ne soglaša. Želeli bi poudariti, da gre za najemna stanovanja,  zainteresirani prijavitelji so bili s tlorisi in pozicijo stanovanj seznanjeni z objavljeno razpisno dokumentacijo. Glede vzdrževanja terase v primeru zapadlega snega, se lahko na željo posameznega najemnika stanovanja po potrebi preko upravnika ali drugih služb dodatno organizira potrebno pomoč kot npr. pometanje/odmetavanje snega na sredino terase v primeru velike količine zapadlega snega, skladno z navodil pripravljenih s strani izvajalca.

 

S spoštovanjem, Stanovanjski sklad RS


Preberite tudi

25. april 2024

Novinarska vprašanja Dnevnik

JAVNA NAJEMNA SLUŽBA
25. april 2024

Novinarska vprašanja Večer

OSKRBOVANA STANOVANJA HMELINA
27. februar 2024

Novinarska vprašanja Dnevnik

DVIG TOČKE